آیا قرص سرماخوردگی در شیردهی مضر است؟
آیا قرص سرماخوردگی در شیردهی مضر است؟

آیا قرص سرماخوردگی در شیردهی مضر است؟، با رسیدن فصل سرما کم‌کم سر و کله‌ی سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، سرماخوردگی و آنفولانزا هم پیدا می‌شود. در همین روزها است که به سراغ مصرف داروهای مختلف برای کاهش درد عضلانی و پایین آوردن تب می‌رویم. اما کار وقتی سخت می‌شود که شما یک مادر شیرده باشید و حتی مصرف یک قرص سرماخوردگی ساده هم روی نوزاد شما تاثیر بگذارد. این دوران بسیار حساس است و همیشه توصیه می‌شود قبل از مصرف دارو یا مواد غذایی خاص حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آیا قرص سرماخوردگی در شیردهی مضر است؟

سرماخوردگی بیماری رایجی است که همه‌ی ما در فصل سرما حداقل یک بار با آن درگیر می‌شویم. البته اگر نوزاد تازه به دنیا آمده دارید و به او شیر می‌دهید، این درگیری برای شما سخت‌تر خواهد بود. به این دلیل که هرچه مصرف کنید مستقیم وارد جریان خون و شیر شما می‌شود و به واسطه‌ی شیر وارد بدن نوزاد خواهد شد. پس باید داروهایی مثل قرص سرماخوردگی را با احتیاط بیشتری نسبت به قبل مصرف کنید.

تاثیر قرص سرماخوردگی بر شیر مادر غیرقابل انکار است، ولی در صورت انتخاب دارو با فرمولاسیون مناسب می‌توانید با خیال راحت هر نوع دارو و قرص سرماخوردگی را در دوران شیردهی هم مصرف کنید. اگر می‌خواهید آب‌نبات، پاستیل یا داروی گلو درد برای غرغره کردن بخرید حتما مواد تشکیل دهنده‌ی آن را بررسی کنید.

وجود پوویدون-یدین در این داروها باعث افزایش یُد در شیر مادر می‌شود و میزان زیادی از آن به راحتی روی تیروئید نوزاد تاثیر می‌گذارد. همچنین از مصرف داروهای سرماخوردگی حاوی الکل خودداری کنید. دقت کنید که در ترکیبات داروهای خواب‌آور و بعضی از مسکن‌ها هم الکل وجود دارد.

این نکته را هم فراموش نکنید که داروهای سرماخوردگی قوی می‌توانند به راحتی به بدن نوزاد منتقل شوند. داروهایی که مصرف ۱ یا ۲ دوز از آن‌ها می‌تواند سرماخوردگی را برطرف کند در این دسته جای می‌گیرند و به دلیل دوز بالایی که دارند به میزان زیادی به شیر منتقل می‌شوند. پس حتما قبل از شروع مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای مجاز سرماخوردگی در شیردهی

  • سودوافدرین
  • فنیل افرین
  • لوراتادین
  • فکسوفنادین
  • ایبوپروفن
  • استامینوفن
  • ناپروکسن سدیم
  • دکسترومتورفان

نتیجه گیری

دوران شیردهی روزهای حساسی است که مادران باید بیشتر از قبل مراقب تغذیه‌ی خود باشند. به این دلیل که هرچه مصرف می‌کنند مستقیما از طریق شیر به بدن نوزاد منتقل می‌شود. در این مطلب داروهای مجاز سرماخوردگی برای مصرف در دوران شیردهی را به همراه چند داروی مجاز دیگر برای مشکلات رایج معرفی کردیم. البته نباید این نکته را فراموش کنید که برای مصرف هر دارویی ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید و به سراغ خود درمانی نروید.