آشنایی با انواع فرش دستبافت ، قالی معروف ترین فرش دستبافت ایرانی است. قالی در اندازه های متفاوت و متنوعی بافته می¬شود. اندازه قالی در ابعاد 3 × 2، 3 × 4، 6 × 4، 7 × 4، 7.2 × 4.8 یا بیشتر بوده و این ابعاد متغیر است .

در بیشتر مواقع خامه قالی از جنس پشم است. نام قالی هر محل با نام آن محل تعیین می شود . البته نامگذاری بعضی از قالی ها نیز بر اساس محل نیست. برای مثال : قالی محال که برای فراهان است و قالی هراتی که برای قاینات استت یا قالی زرشک در شهر بیرجند بافته می شود .
امروزه قالی های بسیار بزرگ نیز امروزه بافته می شود . مثلا : قالی شرکت فرش که 4343 متر مربع مساحت دارد و 600 بافنده در بافت آن نقش داشته اند. این فرش را کشور عمان سفارش داده که ابعاد آن بیشتر از 60 × 70 متر است. در این قالی از گره فارسی یا غیر متقارن استفاده شده و در سال 1378 بافت آن به پایان رسید. این فرش در نزدیکی شهر قدمگاه در نیشابور و با 40 رج شمار بافته شده. تار و پود این فرش از جنس نخ است و جنس پرز آن از پشم است. طرح این فرش تلفیقی است و در آن از نقش های ترنج ، گنبد شیخ لطف الله، اسلیمی و افشان استفاده شده .


از نظر ممتاز بافی و امور تزیینی : 


در انواع فرش دستبافت کلمات موزه ای، هنری و ممتاز، سه اصطلاح کاملا جداگانه هستند که به اشتباه آن ها را هم معنی می دانند. ممکن است فرشی هنری یا ممتاز نباشد ولی چون بخشی از تاریخ بافت فرش را در یک منطقه مشخص نشان می دهد، برای نگهداری در موزه نگهداری فرش مناسبی باشد. از طرفی دیگر ممکن است در فرشی ممتاز بافی رعایت نشده باشد یعنی مواد اولیه آن مرغوب نباشد و بافت بی نقص و سالمی نداشته باشد اما به دلیل داشتن طرح دلنشین، و هماهنگی با فرهنگ و هنر ایرانی، به آن فرش هنری  گوییم. در آخر حتی ممکن است فرشی دارای هر سه ویژگی موزه ای، هنری و ممتاز باشد. بنابراین کاربردهای هر سه ویژگی برای این فرش وجود دارد.


انواع فرش های استثنایی و تزیینی عبارتند از:


• فرش نقش برجسته
• فرش دورو
• فرش چهره ای
• فرش منظره‌ای (مناظر و مرایا- پرسپکتیو)