علت رنگ دادن فرش

علت رنگ دادن فرش ، فرش یکی از اساسی ترین وسایل در خانه های ایرانی می باشد. زیبایی و پاکیزگی فرش ها برای بسیاری از خانم های ایرانی مهم و قابل توجه می باشد.
معمولا فرش هایی که با الیاف طبیعی مثل پشم بافته می شوند رنگ پس می دهند، این فرش ها پس از شستشو رنگ پس می دهند و این رنگ ها با یکدیگر تداخل پیدا می کنند.


دلیل رنگ پس دادن فرش ها :


زمانی که فرش با پشم بی کیفیتی که خوب رنگ نشده، بافته شده باشد رنگ پس می دهد. علاوه بر کیفیت فرش مواد شوینده ای که برای شستشوی فرش استفاده می کنید نیز تاثیر بسیار زیادی در رنگ پس دادن فرش دارند. فرش هایی که رنگ پس می دهند نباید با آب گرم شسته شوند.


نکاتی راجع به رنگ پس دادن فرش :


اگر می خواهید فرش های دستبافت را خودتان بشوئید باید به این نکات توجه کنید : برای شروع یک تیکه از فرش که خیلی در چشم نیست را بشویید. یک تکه اسفنج را داخل آب گرم ببرید و روی قسمتی از فرش بکشید چند دقیقه صبر کنید و ببینید رنگ فرش تغییر می کند با نه، بهترین روش برای شستشوی فرش هایی که رنگ پس می دهند کمک گرفتن از فرد باتجربه و متخصص می باشد.


اصلاح رنگ دادگی فرش :


زمانی که فرش رنگ می دهد معمولا رنگ های تیره و روشن فرش با یکدیگر قاطی می شوند و ظاهر فرش را زشت می کنند. اگر چنین اتفاقی برای فرش های شما افتاد می توانید مقداری ماست ترش را با هیدروسولفیت و مقداری آب ترکیب کرده و به خوبی مخلوط کنید. پس از چند دقیقه مواد را به وسیله ی یک قلم موی نازک روی قسمت های آسیب دیده بکشید. این مواد با خاصیتی که دارند می توانند رنگ های تیره را از بین ببرند و رنگ های روشن را نیز تمیز تر نشان دهند.
توجه داشته باشید این کار باید در جهت خواب فرش انجام شود، مواد نباید به بخش های دیگر فرش برخورد داشته باشد، ابتداء مواد را روی قسمت کوچکی از فرش تست کنید و در پایان برای خشک کردن فرش از سشوار استفاده کنید.