قالب جوملا
هاست جوملا

هاست جوملا ، جوملا یک سیستم محتوا است و از زبان php تولید شده است. این سیستم برای ذخیره کردن داده ها از پایگاه داده mvsql استفاده می کند. شروع فعالیت سیستم جوملا از سال 2005 بود. این سیستم را می توان به راحتی بر روی هاست خود بارگزاری و نصب نمود.

 

هاست جوملا :

 

جوملا برای پردازش یک درخواست، در ابتدا url را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. این مسئله باعث می شود تا جوملا متوجه شود که کدام مولفه درخواست را پردازش کرده است. در واقع جوملا یک سیستم مدیریت محتوای زبان باز است و از زبان فارسی پشتیبانی می کند. این سیستم به طور منظم و مستمر به روز رسانی می شود.

استفاده از سیستم مدیریت محتوای جوملا این امکان را به افراد می دهد تا بتوانند با صرف هزینه ی کمی برای خود یک فروشگاه اینترنتی یا سایت راه اندازی نمایند.

برای این کار ابتدا باید دامنه ی مورد نظر خود را خریداری کنند. برخی از دامنه ها قبلا توسط اشخاص دیگری خریداری شده اند در این صورت امکان خریداری این دامنه ها توسط شما وجود ندارد. در ادامه می توانید از سایت جوملا، فایل نصبی مورد نظر را دانلود نمایید. سپس یک هاست خریداری کنید. اکنون شما می توانید یک سایت مجزا برای خود داشته باشید. باید دقت داشته باشید که بر روی سایت شما، یک جوملا به صورت پیش فرض وجود دارد که بایستی با توجه به نیاز خود آن را شخصی سازی نمایید.

 

مزایای جوملا :

 

از مزایای جوملا می توان به رایگان بودن و نصب ساده ی آن، پشتیبانی از تجارت الکترونیکی، اسکریپت های php، در دسترس بودن برنامه های افزودنی، انجمن فعال، پشتیبانی از زبان فارسی، سازگاری و انعطاف پذیری اشاره کرد.

 

معایب جوملا :

 

- کمی پیچیده است. اما باید توجه داشت که استفاده از جوملا (برای مدیریت محتوا) نیاز به زمان زیادی برای یادگیری ندارد.

- نحوه سئو و بهینه سازی در جوملا برای موتورهای جستجو چندان مناسب نمی باشد. البته باید توجه داشت که جوملا دارای سرعت قابل قبولی است. این امر یکی از عوامل مهم در سئو محسوب می شود.

 

عناصر قالب های جوملا :

 

از عناصر قالب های جوملا می توان به Layout ، Color Scheme ، Images and Effects ، Fonts و Browser Specific Solutions اشاره کرد.