ماسک خانگی برای پوست صورت

نخستین بار از ماسک های صورت به منظور سفید کردن پوست صورت استفاده می‌ شد. اما امروزه انواع مختلفی از ماسک ها صورت وجود دارند که برخی از آنها دست‌ ساز و برخی دیگر کلینیکی هستند.


ساخت ماسک های صورت با اهداف مختلفی صورت می گیرد. برخی از این ماسک ها به منظور پیشگیری از جوش زدن و برخی دیگر نیز برای آبرسانی به پوست و پاکسازی به کار برده می شوند. همچنین برخی از نمونه های ماسک سفید کننده هستند. با در نظر گرفتن نحوه ساخت، ماسک های صورت در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. برای مثال می توان آنها را در خانه و به کمک مواد مختلف ساخت یا با مراجعه به فروشگاه های لوازم بهداشتی می توان ماسک های تجاری مانند عسل، زغال، جلبک دریایی و ... را خریداری کرد.


انواع ماسک صورت


به طور کلی ماسک های صورت با توجه به شیوه ساخت آن ها در چهار گروه زیر قرار می گیرند:
ماسک های دست ساز که به آنها DIY نیز گفته می ‌شود و می‌توان در منزل آنها را ساخت.
ماسک های تجاری که در داروخانه ها و فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی عرضه می شوند.
ماسک های با کیفیتی که به ماسک کلینیکی معروف هستند و نسبت به دیگر نمونه ها تاثیر بهتری دارند.
در آرایشگاه‌ها و سالن‌ های خدمات پوست و اسپا ها از ماسک های نیمه حرفه ای استفاده می شود.
از نظر شیوه ساخت بهترین ماسک صورت، ماسک های کلینیکی هستند که از آنها برای درمان مختلف پوست استفاده می شود. در کلینیک ها در آخرین مرحله پاکسازی پوست، از این ماسک های درمانی برای جوان سازی پوست استفاده می شود.ماسک مناسب آکنه


یکی از مشکلات شایع برای پوست آکنه است. هنگامی که باکتری ها و سلول های مرده و آلودگی ها یا چربی ها موجب مسدود شدن منافذ پوستی می شوند، این جوش ها به وجود می آیند. با استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ می توان آکنه‌ ها را برطرف کرد. سفیده تخم مرغ تاثیر زیادی در از بین بردن باکتری ها و کاهش التهاب پوست دارند.


ماسک صورت برای لک های پوست


موارد مختلفی موجب بروز لکه های پوستی می شوند که برخی از آنها افزایش سن و تابش زیاد نور آفتاب می باشد. ماسک زردچوبه تاثیر زیادی در کاهش التهاب ها دارد و لکه های پوستی را از بین می برد. برای تهیه این ماسک می توان نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با 2 قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرد. خمیر به دست امده را روی صورت ماساژ دهید و بگذارید 10 دقیقه روی پوست بماند. سپس آن را با آب گرم بشویید.


ماسک کوچک کننده منافذ پوست


از طریق لایه برداری پوست صورت، می توان سلول های مرده پوست را از بین برد و منافذ پوست را کوچک کرد. بلغور جو دوسر و جوش شیرین تاثیر زیادی در لایه برداری پوست دارند. برای تهیه این ماسک می‌توان دو قاشق چای خوری بلغور جو دوسر را با یک قاشق چای‌خوری جوش‌ شیرین ترکیب کرد. سپس با اضافه کردن چند قطره آب به آن، خمیر به وجود آمده را روی صورت ماساژ دهید و اجازه دهید تا خشک شود. پس از شستن آن با آب گرم با کمک یک مرطوب کننده پوست صورت را مرطوب کنید.


ماسک کنترل کننده چربی پوست


در صورتی که چربی پوست صورت کنترل نشود، موجب بروز آکنه خواهد شد‌. با استفاده از لیمو می توان پوست صورت را پاکسازی کرده و با کمک ماسک خانگی چربی پوست را کنترل کرد. برای تهیه این ماسک یک عدد موز را با یک قاشق آب لیموی تازه و یک قاشق چای خوری روغن زیتون ترکیب کنید.‌ سپس خمیر به وجود آمده را روی صورت بمالید و اجازه دهید تا به مدت 15 دقیقه روی صورت باقی بماند. سپس با آب گرم آن را بشویید.


ماسک برطرف کننده چین و چروک


برای کم کردن چین و چروک و خطوط پوستی می توان از درمان های منظم پوستی استفاده کرد. آووکادو و پودر کاکائو از جمله موادی هستند که در طب سنتی به منظور تحریک تولید کلاژن از آنها استفاده می شود. همچنین برای لطافت پوست و مرطوب سازی آن می توان از عسل استفاده کرد. برای تهیه ماسک آواکادو یک قاشق غذاخوری عسل را با دو عدد آووکادو و 2 قاشق غذاخوری پودر کاکائو ترکیب کنید. سپس ترکیب حاصل را با عسل مخلوط کرده و آن را به آرامی روی صورت خود در ماساژ دهید. پس از گذشت 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.